Vodňany Základní škola Alešova

Základní škola Alešova Vodňany

Vodňany Základní škola Alešova


Děti dětem aneb výtvarné tvoření pro LIDICE
V únoru letošního roku se učitelky výtvarné výchovy na naší škole rozhodly zapojit do výtvarné soutěže, kterou organizuje Památník obce Lidice.

Tato mezinárodní dětská výtvarná výstava byla založena v roce 1967 k uctění památky dětských obětí z české obce Lidice, zavražděných německými nacisty, a všech dalších dětí, které zahynuly ve válečných konfliktech. Tato původně národní výstava se stala v roce 1973 výstavou mezinárodní a během své historie se stala dobře známou nejen mezi dětmi a učiteli u nás, ale doslova v celém světě. V posledních letech do výstavy přichází pravidelně více než 25 000 velice kvalitních výtvarných děl od dětí nejen z České a Slovenské republiky, ale i z dalších 60-70 států, včetně tak vzdálených zemí jako jsou Čína, Japonsko, Filipíny, Indie, Keňa, Malajsie, Srí Lanka nebo Zimbabwe.
 
Hlavní expozici aktuálního ročníku je možné navštívit každý rok od června do listopadu v Lidické galerii v Lidicích (Převzato z: http://www.mdvv-lidice.cz).
 
Letošnímu 46. ročníku bylo vybráno téma Voda. Voda, jako živel. Voda, bez které se nedá žít. Voda, život v ní a v neposlední řadě, lidé od vody. Na všechna tato témata se dostalo. Proháněli jsme se pod mořskou hladinou s velkou čtyřkou, keporkakem, karetou, vydrou i hejnem sleďů. Mluvili jsme o jejich životech, ohrožení i vodním prostředí, ve kterém žijí. Pustili jsme se i do linorytu sladkovodního příbuzného z Čech (kapra) a samozřejmě jsme neopomněli ani našemu kraji blízké rybníky a rybáře. Malovali jsme, kreslili, fotografovali i tvořili v prostoru a z našeho snažení vznikl soubor krásných prací, které jsme na konci měsíce února odeslali do památníku v Lidicích. Váha našeho odeslaného snažení se vyšplhala na 15Kg, avšak přidaná hodnota poznání s našimi díly do Lidic odcestovat nemoha. Malovali jsme, kreslili a v čase jsme se vrátili do míst, kde lidé prožili nejtěžší zkoušky, které život může připravit. Tento měsíc nám rukama prošlo hodně modré barvy, kladli jsme na papír různé odstíny v mozaikách zachycujících naše představy, kladli jsme otázky a dostávali odpověď. Voda tekla do Lidic a zpět se vracelo poznání o pochmurném období naší historie.
 
Na závěr bych ráda skončila veselejší notou, a to pozváním na školní výstavu, která sice proběhne až na sklonku školního roku, ale přesto ji zmiňuji již nyní. V rámci naší výstavy se totiž můžete těšit nejen na práce tvořené pro mezinárodní výstavu v Lidicích, ale také na práce vytvořené na historicky prvním plenéru žáků II. stupně a v neposlední řadě též díla vzniklá v projektu „NAŠE GALERIE“, který poběhal v letošním školním roce a byl financován městem Vodňany (viz fotografie).
 
Za NÁŠ pracovní kolektiv se na všechny rodiče i jiné milé návštěvníky školních akcí těší učitelka VV, Iva Bukačová.
 
 

 
Základní škola Vodňany, Alešova 50, okr. Strakonice
Alešova 50, 389 01 Vodňany
tel/fax: 383 311 311, e-mail: info@zsavodnany.cz